Röszke, 2015. augusztus 25. MTI Fotó: Ujvári Sándor |
Fokozott védelem
Mára csupán néhány százra csökkent a Horvátországba érkező menekültek száma. Ez köszönhető nagyban a fokozott ellenőrzéseknek, a hadsereg bevetésének a határokon és azoknak a migránsoknak a visszatoloncolásának Szlovéniából és Ausztriából, akik korábban akadálytalanul juthattak el a balkáni országokon át Nyugat-Európába - állapította meg a Jutarnji List című horvát napilap pénteken. A horvát illetékes tárca adatai szerint az elmúlt tíz napban 4661 migráns lépte át a szerb-horvát határt, naponta átlagosan 466. A magyar-szerb zöldhatár tavaly szeptemberi lezárása óta Horvátországban közel 656 ezer illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba.
Az elmúlt napokban egyre nőtt a visszatoloncolt migránsok száma. Február 15. óta 451, Közel-Keletről érkező bevándorlót küldtek vissza a szlovén hatóságok Horvátországba, akik közül a legtöbben Szíriából, Irakból és Afganisztánból származnak, de vannak közöttük libanoniak, irániak és pakisztániak is. Zágráb közülük 289-et visszatoloncolt Szerbiába. A menekültek irányítását és fogadását Szerbiával és Szlovéniával közösen, összehangoltan végzi Horvátosrzág. Ljubljana arra kérte Zágrábot, hogy naponta csak egy vonatot küldjön Dobovára - mondta a horvát belügyminisztérium szóvivője a lapnak.
Hogyan juthat valaki ma menekültjoghoz?
Manapság már nem elég, hogy valaki a macedón-görög határon kiállított fényképes dokumentummal rendelkezik, és Németországban akar menedékjogot kérni - írja a lap. Ha azt mondja, dolgozni akar, tanulni megy, vagy családtagjait szeretné meglátogatni valamelyik nyugat-európai országban, azonnal visszafordítják. Csak a "háború elől menekülök" választ fogadják el a szlovén hatóságok, hogy tovább engedjék az illetőt Németországba - írják arra vonatkozóan, hogy a hatóságok kérdéseket tesznek fel a bevándorlóknak.
Horvátország nem gyűjtőközpont
Horvátország viszont nehéz gazdasági helyzetben van, a fiatalok elhagyják az országot, csak nagyon rövid ideig tudják ellátni a (feltorlódott) migránsokat. "Amíg Németország és Ausztria fogadja a migránsokat, Horvátország átengedi őket, de nem leszünk gyűjtőközpont" - mondta a horvát külügyminiszter, Miro Kovac.
Németország is besokallt
Merkeléknél is álla bál: a német kormány most már kénytelen a menekültáradat megfékezésére, a befogadott emberek számának limitálására gondolni, mielőtt a fél világ az ajtón kopogtatna. Elsőként az afgánokon a sor. Az afgánok a legnagyobb csoport a szírek után a Németországban menedéket kérők között a BBC szerint, tavaly összesen 154 ezren voltak. Nemrég egy repülővel egyenesen Kabulba szállítottak 125 afgán polgárt a németek. Állítólag önként mentek.
Ez a menekültek vesztőhelye
Azonban kevésbé terelődik arra a téma, hogy még a Földközi-tengeren hánykolódó, és az ilyen-olyan európai táborokban élő menekülteknél is van, akiknek rosszabb a helyzete. Ugyanis létezik egy hely, egy sokkal zordabb, veszélyesebb terület, ahol rengeteg ember kerül végzetes bajba, és nincs is, aki számon tartsa őket, közigazgatás és rendfenntartó erők hiányában. Erről a Privátbankár elemzője, Fellegi Tamás beszélt.